Jak skutecznie wietrzyć pomieszczenia, żeby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza nie wychładzając pomieszczenia?
Zadbanie o prawidłową wentylację domu to nie proste zadanie. Należy wziąć pod uwagę każdy element, który mógłby potencjalnie być przeszkodą w odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W zależności od rodzaju pomieszczenia parametry są różne. Wówczas i sposoby wymiany powietrza powinny być różne. Wentylacja mieszkania jest niezwykle istotna, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym należy zwrócić uwagę, aby nadmiernie nie wychładzać pomieszczeń.
Bieżąca wymiana powietrza
Jeżeli chcemy cieszyć się świeżym powietrzem, to właśnie poprzez otwarcie okna dostarczymy największą ilość tlenu. Jednak podczas zimy trudno, żeby okno było otwarte przez długi czas. Obecnie na rynku występują różne udogodnienia, które pomogą sprawnie wietrzyć pomieszczenia bez zbędnych strat ciepła. Mikrowentylacja jest jednym z nich. Ustawienie klamki pod kątem 45 stopni zapewni systematyczną cyrkulację powietrza oraz zapewni odpowiednią ilość wilgoci w mieszkaniu. Okno wyposażone w okucia activPilot Comfort posiada możliwość odstawienia skrzydła od ramy na 6 mm, które zapewni zdrowe i bezpieczne wietrzenie, bez obawy o włamanie.
Nawiewniki
To kolejne rozwiązanie na pozbycie się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu. Jest to urządzenie umieszczane w górnej części okna, które umożliwi wymianę powietrza bez konieczności otwierania okna. Najbardziej powszechnymi są dwa rodzaje nawiewników higrosterowalne i ciśnieniowe. Nawiewniki higrosterowalne reagują na zmiany wilgotności we wnętrzach, natomiast ciśnieniowe są odpowiedzialne za regulację różnic ciśnień wewnątrz i na zewnątrz.
Łazienka a wilgoć
Łazienka to miejsce, które jest najbardziej narażone na wilgoć, pranie czy gorąca kąpiel powodują mnóstwo pary wodnej. Dlatego szczególnie w tym pomieszczeniu musimy zadbać o sprawny system wentylacyjny. Warto z pomocą specjalistów kontrolować jego stan na bieżąco, gdyż system wentylacyjny, który znajduje się w łazience jest odpowiedzialny za prawidłowy przepływ powietrza w całym mieszkaniu.
Zdrowie i bezpieczeństwo
Skutkami nieodpowiedniej wentylacji jest nadmierna wilgoć, nieustanny zaduch, prowadzący do powstawania pleśni i grzybów, które prowadzą do chorób układu oddechowego. Jednak od tego groźniejszy jest czad, który powstaje w niedogaszonych kominkach oraz domach, gdzie nie ma właściwej regulacji powietrza.
Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu to podstawa. Niewątpliwie tylko w takich pomieszczeniach można w pełni odpoczywać i oddychać świeżym powietrzem.