Odbiór prac montażowych okien – na co zwrócić uwagę?

Na jakie elementy zwrócić uwagę odbierając montaż okien?

Montując okna często obawiamy się czy wszystko pójdzie dobrze i bez żadnych niespodzianek, zwłaszcza jeżeli nie mamy dużego doświadczenia w tym temacie. Na co zwrócić uwagę, żeby stwierdzić, że okna są prawidłowo zamontowane?

Okucia okienne

Przy odbiorze zamontowanego okna warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Na początek należy sprawdzić jak działają okucia, poprzez otwieranie i zamykanie okna oraz obrót klamki. Przy otwartym oknie obracając klamką należy sprawdzić czy wszystkie grzybki się przesuwają, jeżeli nie, oznacza to , że zasuwnica jest przerwana i należy ją wymienić na nową. Skrzydło okienne powinno się otwierać swobodnie bez użycia siły oraz o nic nie zaczepiać. Nieco ciężej klamka może się obracać przy oknach antywłamaniowych.

Profile oraz szyby

Następnie warto sprawdzić dokładnie czy profile nie są zarysowane, zwłaszcza jeżeli posiadamy okna w kolorach. Często na zgrzewach profili widoczne jest poszarpanie okleiny drewnopodobnej. Kolejnym elementem, który należy sprawdzić są szyby. Czy nie ma rys na szybach sprawdza się przy świetle rozproszonym i z odległości 3 m.

Położenie okna

Poziomicą należy również sprawdzić odchyłki od pionu. Poziomica nie musi wskazywać idealnie środka ale musi być w rozsądnej granicy, czyli mieszącej się między kreskami. Możemy to również sprawdzić bez użycia poziomicy. Otóż prawidłowo zamontowane okno po otwarciu powinno pozostać w tej samej pozycji, czyli nie powinno się samo otwierać lub zamykać, chyba że jest przeciąg. Warto również zwrócić uwagę na osłonki przy zawiasach, czy nie są zarysowane bądź pęknięte.

Docisk okna

Docisk okna możemy z łatwością sprawdzić testem z kartką. Należy otworzyć okno, włożyć pomiędzy skrzydło a ramę okienną kartkę papieru i zamknąć okno. Następnie spróbować wyciągnąć kartkę papieru. Karta powinna stawiać opór. Jeżeli wyjdzie lekko oznacza to, że należy wyregulować docisk skrzydła do ramy.

Podziel się tym postem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Close Menu