Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby zapewnić ciszę i spokój w domu?
Jeżeli nie jesteś DJ-em w klubie lub nie pracujesz na lotnisku zapewne nie przepadasz za hałasem. Dokuczliwy pies sąsiada, czy nawet gwar komunikacyjny może zakłócić nasz spokój. Oprócz rozdrażnienia hałas może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Negatywny wpływ hałasu
Hałas bez wątpienia ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i nie trzeba przeprowadzać żadnych badań, żeby to stwierdzić. Jeżeli hałas za oknem staje się uciążliwy, wówczas jesteśmy rozdrażnieni, nie możemy się skupić, a także możemy odczuwać inne dolegliwości np. bóle głowy. Przebywanie w hałasie przez dłuższy czas może także spowodować skutki, których nie zauważymy od razu, np. skurcze drobnych naczyń tętniczych, oraz problemy z układem nerwowym lub pokarmowym.
Ochrona przed hałasem a okna
W zasadzie każde okno w mniejszym, bądź w większym stopniu chroni przed hałasem. Jednak należy pamiętać, że dźwięk to fala, która przenika przez gazy, ciecze, a nawet ciała stałe, dlatego standardowe okna mogą nie być wystarczającą barierą. Aby odciąć się od ruchliwej ulicy, złośliwego psa sąsiada, czy po prostu świata zewnętrznego, należy zwrócić uwagę na parametry okienne.
Dźwiękoszczelne okna
Wybierając okna do swojego wymarzonego domu jedną z podstawowych cech na jaką zwracamy uwagę jest także dźwiękoszczelność. Okno jest podstawową barierą niwelującą hałas z zewnątrz. Za ciszę i spokój w naszym domu odpowiedzialny jest parametr Rw, który przedstawia konkretną wartość tłumienia hałasu. Na dźwiękoszczelność okna składa się profil, uszczelki i szyby. Falom dźwiękowym najłatwiej przedostać się przez szyby, dlatego dźwiękoszczelne pakiety szybowe powinny być bardziej złożone, o różnych grubościach. Ponadto mogą być dodatkowo przekładane specjalną folią. Tak samo jak w przypadku izolacyjności, tylko odpowiednie dobranie wszystkich elementów okna mogą zapewnić oszczędności, tak samo w przypadku dźwiękoszczelności, oprócz szyb ważne są także inne elementy.