Na jakie elementy należy zwrócić uwagę wybierając okna energooszczędne?
Energooszczędność nie jest już tylko modą, powoli staje się przymusem. Zaostrzające się normy, wzrost świadomości inwestorów odnośnie izolacyjności termicznej oraz doskonałe parametry okien stały się dla klientów jednymi z najważniejszych wymogów przy wyborze. Osoby decydujące się na okna pasywne lub energooszczędne oraz ciepły montaż muszą brać pod uwagę, że to droższa inwestycja, jednak zapewni ona komfort użytkowania, a także oszczędności na ogrzewaniu. Takie rozwiązanie może wzbudzać wątpliwości co do naturalnej cyrkulacji powietrza. Wówczas należy wybrać odpowiedni sposób na wymianę powietrza, który nie wychłodzi pomieszczenia i nie będzie generował dodatkowych kosztów.
Decydując się na budowę domu pasywnego, bądź energooszczędnego bez wątpienia należy zapewnić prawidłową wentylację. Zwłaszcza gdy do budowy zostały użyte bardzo szczelne materiały, już na etapie projektu powinny pojawić się wskazówki co do sposobu pozbywania się zużytego powietrza i wprowadzania świeżego.
Brak odpowiedniej wentylacji
Wysoka wilgotność w połączeniu z zaburzoną wymianą powietrza przyczyniają się do rozwoju pleśni i grzybów. Odpowiednia ilość świeżego powietrza nie tylko zapewnia komfort domownikom, ale przede wszystkim zapobiega nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu oraz wytwarzaniu się szkodliwych dla zdrowia wykwitów, które wyglądają nieestetycznie oraz mogą uszkodzić konstrukcję budynku.
Odpowiednia wentylacja
Prawidłowy system wentylacyjny jest odpowiedzialny za usuwanie zużytego powietrza i dostarczanie świeżego, jednak możemy mieć obawy, czy nie będzie powodował nadmiernego schładzania wnętrz. W przypadku każdego rodzaju wentylacji musimy liczyć się ze stratami ciepła. Istnieją jednak sposoby, które skutecznie mogą je minimalizować. Jednym z nich są nawiewniki, które zazwyczaj są montowane w górnej części okna. Najbardziej popularne rodzaje to higrosterowane i ciśnieniowe. Pierwsze z nich umożliwiają automatyczną regulację wymiany powietrza na podstawie pomiaru wilgoci w pomieszczeniu. Gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu wzrasta, wówczas nawiewniki automatycznie otwierają się, zapewniając dopływ świeżego powietrza. Nawiewniki ciśnieniowe regulują ilość dostarczanego powietrza na podstawie pomiaru różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz domu. Kolejnym sposobem na ekonomiczne wietrzenie jest mikrowentylacja, która za pomocą ustawienia klamki pod kątem 45 stopni, zapewnia stały dostęp powietrza bez nadmiernego wychładzania wnętrza. Okna wyposażone w okucia activPilot Comfort posiadają funkcję odstawienia skrzydła od ramy tworząc szczelinę na 6 mm, która zapewnia zdrowe i bezpieczne wietrzenie przy jednocześnie zaryglowanym oknie.
Wentylacja w każdym domu jest niezwykle ważna tak samo jak wymiana zużytego powietrza na świeże. Nie oznacza to, ze powinniśmy stosować nieszczelną stolarkę. Warto zastosować takie rozwiązanie, żeby mieć kontrolę nad odpowiednią wentylacją.